Menu

1970-2014

Udviklingen i afdelingerne

Ungdommens store skridt fremad

I ungdomsafdelingen skete der for alvor noget, da Jørgen "Stater" Madsen kom til klubben i 1966. Allerede i 1970 sikrede han og lilleputholdet med bl.a. John Helt og Michael Lyng sig klubbens første sjællandsmesterskab i SBU's pokalturnering. Herefter er det i de følgende 25 år gået slag i slag med ikke mindre end godt 20 sjællandsmesterskaber og 2 danmarksmesterskaber. Man kan roligt sige, at VSB i den sidste tredjedel af sin levetid for alvor er kommet på landkortet, hvad ungdomsfodbold angår.

 

Kvinde/Pige fodbold i VSB

VSB kom også på fodboldlandkortet i 1970 ved at være en af de første klubber herhjemme, der optog damefodbold på programmet. Klubben lå i perioden helt frem til 1991 flot placeret i enten 1. division eller danmarksserien. Efter et par års nedtur frem til 1993, er dameafdelingen igen solid. Derefter kom der igen huller i årgangene frem til årg 2001 hvorefter der nu er rigeligt spiller på hver årgang og pigeafd alene har rundet 150 medlemmer i 2014.

 

Herresenior's store skridt fremad

Mindre godt gik det for 1. herresenior fra 1978 -1988, hvor holdet et enkelt år var helt nede og vende i serie 4. I 1989 rykkede den meget stærke årgang 1970 op som seniorer. De havde bl.a. udover en række sjællandsmesterskaber som puslinge, lilleputter og drenge, vundet DM for drenge i 1984, og alle havde været ude og prøve lykken i forskellige storklubber som 2. års ynglinge.

Disse spillere udgjorde nu kernen på 1. holdet og fik, med Jørgen Dyring som træner, vendt skuden, og på kun fire år rykkede holdet op fra serie 3 til sjællandsserien. En placering som blev yderligere forbedret i 1995, med Bjarne Jensen fra Brøndby som spillende træner, til den hidtil højeste placering i klubbens historie nemlig Danmarksserien.

Klubnyt I går kl. 13:58
160 VSB spillere hyggede sig ved årets VSB Indendørs Stævne Søndag d. 7 januar 2001 pigerne styrede løjerne med fast og engageret hånd - super gået
Klubnyt
15. december kl. 10:57 Julebrev til alle VSB'ere
Klubnyt
13. november kl. 10:17 VSB klubtøj som julegave idé
Klubnyt
27. november kl. 13:42 Velkommen til et nyt Senior 1 Herre Træner team
Klubnyt
22. november kl. 11:19 Velkommen til Tobias Cromwell - Ny U19 dr træner pr 1/1-2018
Kommende kampe
Januar 2018
26.
fredag
18.00
Virum-Sorgenfri BK
Kvinder
U13
U13 Piger 2 (05) 8M VinterBOLD • Pulje 1
Virumgård kunstgræsbane
HIK
Virumgård kunstgræsbane
26.
fredag
18.00
Nivå-Kokkedal FK
Herrer
U15
U15 Drenge (03) 7M/8M VinterBOLD • Pulje 1
Karsemosegård Kunstgræs
Virum-Sorgenfri BK
Karsemosegård Kunstgræs
26.
fredag
19.30
Vestia
Herrer
Senior
Herresenior S2-S3 VinterBOLD • P3
Kunst, Bavnehøj IA
Virum-Sorgenfri BK (2)
Kunst, Bavnehøj IA
27.
lørdag
09.00
Virum-Sorgenfri BK
Herrer
U12
U12 Drenge A (06) 8M VinterBOLD • Pulje 1
Virum Stadion
Gilleleje FK
Virum Stadion
27.
lørdag
09.00
Virum-Sorgenfri BK
Herrer
U12
U12 Drenge B (06) 8M VinterBOLD • Pulje 2
Virum Stadion
HIK
Virum Stadion
27.
lørdag
10.00
HIK
Herrer
U13
U13 Drenge Mester (05) 8M VinterBOLD • Pulje 2
Kunst, HIK
Virum-Sorgenfri BK
Kunst, HIK
27.
lørdag
10.00
B. 82, Virum
Kvinder
U14
U14 Piger (04) 7M/8M VinterBOLD • Pulje 1
Virumgård kunstgræsbane
Virum-Sorgenfri BK
Virumgård kunstgræsbane
27.
lørdag
10.30
Skovshoved IF
Herrer
U12
U12 Drenge C (06) 8M VinterBOLD • Pulje 1
Gentofte Sportspark - kunst 1
Gentofte Kunst 1
Virum-Sorgenfri BK
Gentofte Sportspark - kunst 1
Gentofte Kunst 1
27.
lørdag
11.00
Humlebæk BK
Herrer
U13
U13 Drenge 1-2 (05) 8M VinterBOLD • Pulje 1
Humlebæk Stadion
Virum-Sorgenfri BK
Humlebæk Stadion
27.
lørdag
11.30
B 93
Herrer
U14
U14 Drenge Mester (04) VinterBOLD • Pulje 2
Kunst, Ryparken
Virum-Sorgenfri BK
Kunst, Ryparken
27.
lørdag
13.00
Brede IF
Herrer
Senior
Herresenior S2-S3 VinterBOLD • P2
Lyngby Stadion Kunstgræsbane
Virum-Sorgenfri BK (1)
Lyngby Stadion Kunstgræsbane
27.
lørdag
13.00
Hørsholm-Usserød IK
Herrer
U11
U11 Drenge A (07) 8M VinterBOLD • Pulje 1
Hørsholm Idrætspark
Virum-Sorgenfri BK
Hørsholm Idrætspark
27.
lørdag
14.00
Virum-Sorgenfri BK
Herrer
U11
U11 Drenge C (07) 8M VinterBOLD • Pulje 1
Virum Stadion
Hillerød Fodbold
Virum Stadion
28.
søndag
09.00
Virum-Sorgenfri BK
Herrer
U10
U10 Drenge C (08) 5M Stævne VinterBOLD Uge 4 • Pulje 6
Kunst, Fælledparken
Lyngby Boldklub 1921
Kunst, Fælledparken
28.
søndag
09.00
Virum-Sorgenfri BK
Herrer
U9
U9 Drenge B (09) 5M Stævne VinterBOLD Uge 4 • Pulje 2
Lundtofte Idrætsplads
FC Holte
Lundtofte Idrætsplads
28.
søndag
09.00
Virum-Sorgenfri BK
Herrer
U9
U9 Drenge C (09) 5M Stævne VinterBOLD Uge 4 • Pulje 2
Lyngehallen Kunstgræs
Ølstykke FC (1)
Lyngehallen Kunstgræs
28.
søndag
09.00
GVI
Kvinder
U10
U10 Piger C (08) 5M Stævne VinterBOLD Uge 4 • Pulje 1
Virumgård kunstgræsbane
Virum-Sorgenfri BK
Virumgård kunstgræsbane
28.
søndag
09.18
Vanløse (2)
Herrer
U10
U10 Drenge C (08) 5M Stævne VinterBOLD Uge 4 • Pulje 6
Kunst, Fælledparken
Virum-Sorgenfri BK
Kunst, Fælledparken
28.
søndag
09.18
Lundtofte Boldklub
Herrer
U9
U9 Drenge B (09) 5M Stævne VinterBOLD Uge 4 • Pulje 2
Lundtofte Idrætsplads
Virum-Sorgenfri BK
Lundtofte Idrætsplads
28.
søndag
09.18
IS Skævinge
Herrer
U9
U9 Drenge C (09) 5M Stævne VinterBOLD Uge 4 • Pulje 2
Lyngehallen Kunstgræs
Virum-Sorgenfri BK
Lyngehallen Kunstgræs
28.
søndag
09.36
Virum-Sorgenfri BK
Herrer
U10
U10 Drenge C (08) 5M Stævne VinterBOLD Uge 4 • Pulje 6
Kunst, Fælledparken
HB
Kunst, Fælledparken
28.
søndag
09.36
BK Friheden
Herrer
U9
U9 Drenge B (09) 5M Stævne VinterBOLD Uge 4 • Pulje 2
Lundtofte Idrætsplads
Virum-Sorgenfri BK
Lundtofte Idrætsplads
28.
søndag
09.36
Virum-Sorgenfri BK
Kvinder
U10
U10 Piger C (08) 5M Stævne VinterBOLD Uge 4 • Pulje 1
Virumgård kunstgræsbane
IF Skjold Birkerød
Virumgård kunstgræsbane
28.
søndag
09.54
B 1903
Herrer
U10
U10 Drenge C (08) 5M Stævne VinterBOLD Uge 4 • Pulje 6
Kunst, Fælledparken
Virum-Sorgenfri BK
Kunst, Fælledparken
28.
søndag
09.54
Lynge-Uggeløse IF (2)
Herrer
U9
U9 Drenge C (09) 5M Stævne VinterBOLD Uge 4 • Pulje 2
Lyngehallen Kunstgræs
Virum-Sorgenfri BK
Lyngehallen Kunstgræs
28.
søndag
09.54
Virum-Sorgenfri BK
Kvinder
U10
U10 Piger C (08) 5M Stævne VinterBOLD Uge 4 • Pulje 1
Virumgård kunstgræsbane
FC Damsø
Virumgård kunstgræsbane
28.
søndag
10.00
Hellas
Herrer
U10
U10 Drenge A (08) 5M Stævne VinterBOLD Uge 4 • Pulje 3
Kunst, Valby IP, tribunen
Virum-Sorgenfri BK
Kunst, Valby IP, tribunen
28.
søndag
10.12
Virum-Sorgenfri BK
Herrer
U9
U9 Drenge B (09) 5M Stævne VinterBOLD Uge 4 • Pulje 2
Lundtofte Idrætsplads
BSV af 2016
Lundtofte Idrætsplads
28.
søndag
10.12
BSV af 2016 (1)
Kvinder
U10
U10 Piger C (08) 5M Stævne VinterBOLD Uge 4 • Pulje 1
Virumgård kunstgræsbane
Virum-Sorgenfri BK
Virumgård kunstgræsbane
28.
søndag
10.30
Virum-Sorgenfri BK
Kvinder
U14
U14 Piger (04) 7M/8M VinterBOLD • Pulje 1
Virumgård kunstgræsbane
Fredensborg BI
Virumgård kunstgræsbane
28.
søndag
10.30
Virum-Sorgenfri BK
Kvinder
U11
U11 Piger B (07) 8M VinterBOLD • Pulje 1
Virum Stadion
Bk. Hekla
Virum Stadion
28.
søndag
10.36
Virum-Sorgenfri BK
Herrer
U10
U10 Drenge A (08) 5M Stævne VinterBOLD Uge 4 • Pulje 3
Kunst, Valby IP, tribunen
KB (3)
Kunst, Valby IP, tribunen
28.
søndag
10.54
Virum-Sorgenfri BK
Herrer
U10
U10 Drenge A (08) 5M Stævne VinterBOLD Uge 4 • Pulje 3
Kunst, Valby IP, tribunen
Brønshøj BK
Kunst, Valby IP, tribunen
28.
søndag
11.12
BK Union
Herrer
U10
U10 Drenge A (08) 5M Stævne VinterBOLD Uge 4 • Pulje 3
Kunst, Valby IP, tribunen
Virum-Sorgenfri BK
Kunst, Valby IP, tribunen
28.
søndag
12.00
Virum-Sorgenfri BK
Herrer
U14
U14 Drenge 3 (04) VinterBOLD • Pulje 2
Virumgård kunstgræsbane
Gladsaxe-Hero BK
Virumgård kunstgræsbane
28.
søndag
12.45
Måløv BK
Kvinder
U16
U16 Piger 1-2 (02/03) VinterBOLD • P1
Måløv Idrætspark, Kunstgræs
Virum-Sorgenfri BK
Måløv Idrætspark, Kunstgræs
28.
søndag
14.00
Virum-Sorgenfri BK
Herrer
U15
U15 Drenge Mester (03) VinterBOLD • Pulje 1
Virumgård kunstgræsbane
FFB
Virumgård kunstgræsbane
28.
søndag
16.45
Lyngby Boldklub 1921
Herrer
U13
U13 Drenge 3 (05) 8M VinterBOLD • Pulje 7
Lyngby Stadion
Virum-Sorgenfri BK
Lyngby Stadion

Nyheder fra DBU

Nyheder fra DBU Sjælland