Menu

Markante VSB spillere

Markante spillere

VSB 's landsholdsspillere

Mange store fodboldtalenter har trådt deres barnesko i VSB, og blandt dem har hidtil 2 spillere nået den højeste udmærkelse herhjemme, nemlig at komme på det danske herre A-landshold.

Den hidtil mest markante spiller i VSB's historie er nok spilleren John Helt, der spillede alle sine ungdomsår her i klubben fra 1968 frem til 1977, hvor han som 2, års ynglinge skiftede til Lyngby. I 1983 var han bl.a. med til at skaffe Lyngby sit første seniordanmarksmesterskab. Karrieren fortsatte som professionel i den franske klub Sochaux, hvorefter han vendte hjem til storklubben Brøndby IF og senere sluttede sin karriere i Lyngby. John Helt nåede at spille ikke mindre end 39 A-landskampe - flot klaret!

Den anden tidligere VSB'er, der har opnået A-landsholdsstatus er Søren Lyng, der spillede i VSB fra 1971 til 1981, hvor han som junior skiftede til AB. Herfra gik karrieren i 1987 videre til Frem, hvor han spillede 14 år. Efter 1992 spillede han i superligaklubben Herfølge. Søren Lyng har spillet 2 A-landskampe.

I denne forbindelse skal også nævnes Søren Lyng's bror Michael Lyng, der hele sin ungdomstid bl.a. spillede sammen med John Helt i både VSB og Lyngby. Karrieren fortsatte herefter i både AB og Frem. Michael Lyng nåede at spille 2 juniorlandskampe, 2 ynglingelandskampe og 3 U21-landskampe.

I dame afdelingen opnåede en spiller at komme på damelandsholdet. Det var Inger "Tulle" Pedersen, der i 1971 var anfører på landsholdet, som vandt guld ved VM i Mexico. "Tulle" startede sin karriere i VSB i 1970 og sluttede den senere i klubben Femina.

 

VSBere på divisionshold

Kurt Jacobsen (B1903 i midten af 40'erne), Steen Jørgensen (Lyngby i 70'erne), Bjørn Jørgensen (Lyngby og HIK i 70'erne og 80'erne), Michael Krogh (Lyngby og HIK i 70'erne og 80'erne), Steen Rohde (Lyngby, ultimo 80'erne), Thomas Rytter (Lyngby, 90'erne), John Frandsen (Lyngby, 90'erne) og Rasmus Marvits (Lyngby BK, FC Nordsjælland og Køge BK).

Ud over disse spillere skal specielt nævnes Lars Francker, der spillede alle sine ungdomsår i VSB frem til 1970. Herfra skiftede han til naboklubben Lyngby, senere til HIK og B1903. Derefter fortsatte han en professionel karriere i den østrigske klub Rapid Wien. Lars sluttede sin aktive seniorkarriere i B93.

 

Store spillerpersonligheder med hele karrieren i VSB

Ingo Carlsen (30'erne), Svend "Semper" Hansen (30'erne), Erik "ØB" Mikkelborg (50'erne), Børge Johansen (50'erne og 60'erne), Jesper Theilade (70'erne og 80'erne), Niels Herlevsen (70'erne og 80'erne) og Tom Frandsen (80'erne og 90'erne). Sidstnævnte har klubrekorden med 312 kampe på klubbens 1. hold.

Klubnyt 14. august kl. 11:26
VSBs U11 Piger 8-mands 2007/2008 Kronborg Cup 12. og 13. august 2017 Piger spiller fodbold i VSB...
Klubnyt
Årets VSB CAMP Træner Team
Klubnyt
VSBs Fodboldskole 1992-2017 - 25 års Jubilæum
Klubnyt
1.senior - POKAL kamp mod B93 Tirsdag 8. august kl 18.15 på opvisningsbanen
Klubnyt
Årets 1. senior spiller: Rasmus Gaudin
Kommende kampe
August 2017
19.
lørdag
10.00
Bagsværd BK
Spillet
Herrer
U10
U10 drenge 5-mands (08) 2-Efterårsserie 19/8 • Pulje 2, 2 baner
Gladsaxe Stadion
Bane 2
Virum-Sorgenfri BK
Gladsaxe Stadion
Bane 2
19.
lørdag
10.18
Ølstykke FC
Spillet
Herrer
U10
U10 dr 5-mands (08) beg.-Efterårsserie 19/8 • Pulje 2
Nødebo Stadion
Virum-Sorgenfri BK
Nødebo Stadion
19.
lørdag
10.25
Virum-Sorgenfri BK
Spillet
Herrer
U10
U10 drenge 5-mands (08) 1-Efterårsserie 19/8 • Pulje 1, 2 baner
Lillevang Idrætscenter
Bagsværd BK
Lillevang Idrætscenter
19.
lørdag
10.30
Virum-Sorgenfri BK
livescore
2 - 0
Herrer
U15
U15 Drenge 1 (03) Efterår • Pulje 1
Virum Stadion
Nivå-Kokkedal FK
Virum Stadion
19.
lørdag
10.30
Virum-Sorgenfri BK
2 - 0
Herrer
U13
U13 Drenge 8-mands 3 (05) Efterår • Pulje 4
Virum Stadion
Lyngby Boldklub 1921
Virum Stadion
19.
lørdag
10.50
Farum BK
Spillet
Herrer
U10
U10 drenge 5-mands (08) 1-Efterårsserie 19/8 • Pulje 1, 2 baner
Lillevang Idrætscenter
Virum-Sorgenfri BK
Lillevang Idrætscenter
19.
lørdag
11.00
Jyllinge FC (1)
2 - 0
Herrer
U16
U16 Drenge 1 (02) Efterår • Pulje 2
Spraglehøj Idrætsanlæg Kunstgræs
Virum-Sorgenfri BK
Spraglehøj Idrætsanlæg Kunstgræs
19.
lørdag
11.12
BSV af 2016
Herrer
U10
U10 drenge 5-mands (08) 2-Efterårsserie 19/8 • Pulje 2, 2 baner
Gladsaxe Stadion
Bane 2
Virum-Sorgenfri BK
Gladsaxe Stadion
Bane 2
19.
lørdag
11.12
Virum-Sorgenfri BK
Herrer
U10
U10 dr 5-mands (08) beg.-Efterårsserie 19/8 • Pulje 2
Nødebo Stadion
BSF
Nødebo Stadion
19.
lørdag
11.15
Virum-Sorgenfri BK
Herrer
U10
U10 drenge 5-mands (08) 1-Efterårsserie 19/8 • Pulje 1, 2 baner
Lillevang Idrætscenter
KFUM BK, Roskilde
Lillevang Idrætscenter
19.
lørdag
11.30
Albertslund BS 72
Herrer
U17
U17 Drenge 3 (01) Efterår • Pulje 2
Sportspladsen i Syd
Virum-Sorgenfri BK
Sportspladsen i Syd
19.
lørdag
11.40
Helsinge Fodbold
Herrer
U10
U10 drenge 5-mands (08) 1-Efterårsserie 19/8 • Pulje 1, 2 baner
Lillevang Idrætscenter
Virum-Sorgenfri BK
Lillevang Idrætscenter
19.
lørdag
11.48
AB
Herrer
U10
U10 drenge 5-mands (08) 2-Efterårsserie 19/8 • Pulje 2, 2 baner
Gladsaxe Stadion
Bane 2
Virum-Sorgenfri BK
Gladsaxe Stadion
Bane 2
19.
lørdag
12.00
Espergærde IF
Herrer
Senior
Serie 3 • Pulje 2
Mørdrup Idrætsanlæg
Virum-Sorgenfri BK
Mørdrup Idrætsanlæg
19.
lørdag
12.06
Virum-Sorgenfri BK
Herrer
U10
U10 dr 5-mands (08) beg.-Efterårsserie 19/8 • Pulje 2
Nødebo Stadion
Bagsværd BK
Nødebo Stadion
19.
lørdag
12.42
Nødebo IF
Herrer
U10
U10 dr 5-mands (08) beg.-Efterårsserie 19/8 • Pulje 2
Nødebo Stadion
Virum-Sorgenfri BK
Nødebo Stadion
19.
lørdag
13.00
Virum-Sorgenfri BK
Herrer
U14
U14 Drenge 1 (04) Efterår • Pulje 1
Virum Stadion
Lynge-Uggeløse IF
Virum Stadion
19.
lørdag
13.00
Virum-Sorgenfri
Herrer
Senior
Herre-DS • Pulje 2
Virum Stadion
Tårnby Stadion Opv.
AB Tårnby
Virum Stadion
Tårnby Stadion Opv.
20.
søndag
10.00
Lundtofte Boldklub
Omklædning 1
Herrer
U12
U12 Drenge 2 8-mands (06) Efterår • Pulje 4
Lundtofte Idrætsplads
Den Grønne (3)
Virum-Sorgenfri BK
Omklædning 2
Lundtofte Idrætsplads
Den Grønne (3)
20.
søndag
10.30
Hareskov IF
Kvinder
U14
U14 Piger 8-mands 1 (04) Efterår • Pulje 1
Birkevang
Virum-Sorgenfri BK
Birkevang
20.
søndag
10.30
Virum-Sorgenfri BK
Herrer
U11
U11 Drenge 2 8-mands (07) Efterår • Pulje 3
Virum Stadion
FC Holte
Virum Stadion
20.
søndag
11.00
Måløv BK
Herrer
U13
U13 Drenge 8-mands 1 (05) Efterår • Pulje 2
Måløv Idrætspark
Virum-Sorgenfri BK
Måløv Idrætspark
20.
søndag
11.45
Team Vest (VIF/HIC)
Kvinder
U16
U16 Piger 1 (02) Efterår • Pulje 1
Herstedøster Stadion
Virum-Sorgenfri BK
Herstedøster Stadion
20.
søndag
14.00
Virum-Sorgenfri BK
Herrer
Senior
Serie 4 • Pulje 3
Virum Stadion
FC Rudersdal
Virum Stadion
20.
søndag
14.00
Virum-Sorgenfri BK
Herrer
U12
U12 Drenge 1 8-mands (06) Efterår • Pulje 1
Virum Stadion
BSV af 2016
Virum Stadion
21.
mandag
18.00
Virum-Sorgenfri BK
Kvinder
U11
U11 Piger 2 8-mands (07) Efterår • Pulje 2
Virum Stadion
LSF
Virum Stadion
21.
mandag
19.00
LSF (2)
Herrer
M+32
8-M+32 (Old boys) 1 - Efterår • Pulje 1
Ledøje Idrætscenter
Virum-Sorgenfri BK
Ledøje Idrætscenter
22.
tirsdag
18.30
Brønshøj BK (2)
Omklædning 2
Herrer
U13
Ungdomspokalen U13 Drenge 8:8 (05) 17/18 • Pulje 1
Tingbjerg I P
7mands 2
Virum-Sorgenfri BK (1)
Omklædning 5
Tingbjerg I P
7mands 2
22.
tirsdag
18.30
Virum-Sorgenfri
Herrer
Senior
Herre-DS • Pulje 2
Virum Stadion
Fremad Valby
Virum Stadion
22.
tirsdag
19.30
Virum-Sorgenfri BK
Herrer
M+40
M+40 (Veteran) 1 • Pulje 1
Virum Stadion
Snekkersten IF
Virum Stadion
23.
onsdag
18.00
Virum-Sorgenfri BK
Herrer
U12
U12 Drenge 4 begyndere 8-mands (06) Efterår • Pulje 2
Virum Stadion
Brede IF
Virum Stadion
23.
onsdag
18.00
Vallensbæk IF
Kvinder
U11
U11 Piger 2 8-mands (07) Efterår • Pulje 2
Vallensbæk Idrætscenter
Virum-Sorgenfri BK
Vallensbæk Idrætscenter
23.
onsdag
19.00
Rosenhøj BK
Herrer
U12
U12 Drenge 1 8-mands (06) Efterår • Pulje 1
Avedøre Stadion
Virum-Sorgenfri BK
Avedøre Stadion
23.
onsdag
19.00
Virum-Sorgenfri BK (1)
Herrer
U16
Ungdomspokal U16 Drenge (02) 17/18 • P1
Virumgård kunstgræsbane
FA 2000 (Øst)
Virumgård kunstgræsbane
25.
fredag
18.00
Virum-Sorgenfri BK
Herrer
U19
U19 Drenge Mester (99-00) Efterår • Pulje 1
Virum Stadion
Allerød Fodbold Klub
Virum Stadion
25.
fredag
18.00
Virum-Sorgenfri BK
Herrer
U17
U17 Drenge 3 (01) Efterår • Pulje 2
Virum Stadion
Hareskov IF
Virum Stadion
25.
fredag
18.30
IF Skjold Birkerød
Herrer
U14
U14 Drenge 1 (04) Efterår • Pulje 1
Birkerød Stadion
Virum-Sorgenfri BK
Birkerød Stadion

Nyheder fra DBU

Nyheder fra DBU Sjælland