Menu

VSBs første Fodboldskole i 1992

DBU´s  Fodboldskole i VSB startede i 1992 - her er et par glimt fra den aller første skole i VSB.

Undertegnede Lars Rønne og en kammerat (Eric Benzon) startede engang i efteråret 1991 med at kontakte SBU, og i januar 92 gik vi så i gang med planlægningen. Kommunefolk - Tilmelding til skolen via posthus - Kantine/mad - få hentet/købe trænere fra andre klubber, da vi ikke selv havde nok - Bla. med  2 voksne trænere fra Liverpool der kun talte engelsk og 2 pigetrænere fra Esbjerg – Bestille/købe tøj til trænerne/størrelser – Udfærdige Træningspas - Lave opdeling af børnene i lande – Tale i telefon med forældre – Arrangere rengøring af omklædningsrum hver dag og alle de andre ting der selvfølgelig kom undervejs.

 

I begyndelsen af juni, hentede vi  så et kæmpe vognlæs med alle mulige materialer hos SBU i Roskilde.  Små mål – toppe - veste – fløjter – rigtig mange træningsbolde og 100 andre bolde der skulle bruges som gave den sidste dag til spillerne -  trænertøj - drikkedunke - osv.  osv.

På et tidspunkt gik vores el-pumpe i stykker, det var surt, for der manglede stadig luft til ca. 50 – 60  bolde så det var bare at gå i gang med håndpumpe – alle boldene blev i øvrigt opbevaret privat i to kældre på grund af pladsmangel.

Tilbage i 1992  havde man ikke mobiltelefoner som nu, men alligevel rygtedes at der nu kom en rigtig fodboldskole i Virum, hvor man  ligefrem kunne lære noget med rigtige tekniske øvelser, som f.eks. Laudrupfinten og Apropros Laudrup, så troppede Michael op til fodboldskolen i 1995 med sønnen Mads der i VSB skulle lære hvordan man spiller rigtig bold.

Og rygtedes var det, for mødre/fædre og bedsteforældre m.fl. fra Lundtofte – Brede - Taarbæk – B82   lavede et rigtigt raid, og havde om morgenen stillet sig i kø foran alle posthusene før åbning for at købe plads til deres spillere, og  desværre for os, fik vi så kun ca. 25 % af vores egne spillere med det første år. Det blev der så rettet noget på senere.

De 2 trænere fra Liverpool der kun talte engelsk, var et rigtigt scoop. De havde valgt at bruge en uge hos os inden de fortsatte med ferie i Europa. Englænderne og de 2 pigetrænere, boede i Hummeltofteskolens gamle gymnastiksal og sov i det ene hjørne på en kæmpe stor springmadras.  Den gang måtte vi ikke selv have nøgler og derfor kom der hver aften kl. 22.00 en mand fra kommunen og låste dem inde og en anden kom så næste morgen kl. 06.30 og låste dem ud igen.

Hele ugen gik fint uden de store problemer bortset fra at vi, den første dag startede med et KÆMPE KAOS da man skulle spise frokost. Vi havde nemlig kommet til at give samtlige spillere fri til spisning, på samme tid. Alle  fik dog noget at spise og resten af dagen gik fint bortset fra en enkelt regnbyge.

 Den sidste dag spillede forældre og børn mod trænerne til stor morskab og da børnene bagefter fik boldene til gave ved afsked, vakte det meget stor glæde, især fordi det var rigtige Select bolde

Eric og jeg kørte fodboldskolen i 4 år.

Lars Rønne

Klubnyt 14. august kl. 11:26
VSBs U11 Piger 8-mands 2007/2008 Kronborg Cup 12. og 13. august 2017 Piger spiller fodbold i VSB...
Klubnyt
Årets VSB CAMP Træner Team
Klubnyt
VSBs Fodboldskole 1992-2017 - 25 års Jubilæum
Klubnyt
1.senior - POKAL kamp mod B93 Tirsdag 8. august kl 18.15 på opvisningsbanen
Klubnyt
Årets 1. senior spiller: Rasmus Gaudin
Kommende kampe
August 2017
19.
lørdag
10.00
Bagsværd BK
Spillet
Herrer
U10
U10 drenge 5-mands (08) 2-Efterårsserie 19/8 • Pulje 2, 2 baner
Gladsaxe Stadion
Bane 2
Virum-Sorgenfri BK
Gladsaxe Stadion
Bane 2
19.
lørdag
10.18
Ølstykke FC
Spillet
Herrer
U10
U10 dr 5-mands (08) beg.-Efterårsserie 19/8 • Pulje 2
Nødebo Stadion
Virum-Sorgenfri BK
Nødebo Stadion
19.
lørdag
10.25
Virum-Sorgenfri BK
Spillet
Herrer
U10
U10 drenge 5-mands (08) 1-Efterårsserie 19/8 • Pulje 1, 2 baner
Lillevang Idrætscenter
Bagsværd BK
Lillevang Idrætscenter
19.
lørdag
10.30
Virum-Sorgenfri BK
livescore
2 - 0
Herrer
U15
U15 Drenge 1 (03) Efterår • Pulje 1
Virum Stadion
Nivå-Kokkedal FK
Virum Stadion
19.
lørdag
10.30
Virum-Sorgenfri BK
2 - 0
Herrer
U13
U13 Drenge 8-mands 3 (05) Efterår • Pulje 4
Virum Stadion
Lyngby Boldklub 1921
Virum Stadion
19.
lørdag
10.50
Farum BK
Spillet
Herrer
U10
U10 drenge 5-mands (08) 1-Efterårsserie 19/8 • Pulje 1, 2 baner
Lillevang Idrætscenter
Virum-Sorgenfri BK
Lillevang Idrætscenter
19.
lørdag
11.00
Jyllinge FC (1)
2 - 0
Herrer
U16
U16 Drenge 1 (02) Efterår • Pulje 2
Spraglehøj Idrætsanlæg Kunstgræs
Virum-Sorgenfri BK
Spraglehøj Idrætsanlæg Kunstgræs
19.
lørdag
11.12
BSV af 2016
Herrer
U10
U10 drenge 5-mands (08) 2-Efterårsserie 19/8 • Pulje 2, 2 baner
Gladsaxe Stadion
Bane 2
Virum-Sorgenfri BK
Gladsaxe Stadion
Bane 2
19.
lørdag
11.12
Virum-Sorgenfri BK
Herrer
U10
U10 dr 5-mands (08) beg.-Efterårsserie 19/8 • Pulje 2
Nødebo Stadion
BSF
Nødebo Stadion
19.
lørdag
11.15
Virum-Sorgenfri BK
Herrer
U10
U10 drenge 5-mands (08) 1-Efterårsserie 19/8 • Pulje 1, 2 baner
Lillevang Idrætscenter
KFUM BK, Roskilde
Lillevang Idrætscenter
19.
lørdag
11.30
Albertslund BS 72
Herrer
U17
U17 Drenge 3 (01) Efterår • Pulje 2
Sportspladsen i Syd
Virum-Sorgenfri BK
Sportspladsen i Syd
19.
lørdag
11.40
Helsinge Fodbold
Herrer
U10
U10 drenge 5-mands (08) 1-Efterårsserie 19/8 • Pulje 1, 2 baner
Lillevang Idrætscenter
Virum-Sorgenfri BK
Lillevang Idrætscenter
19.
lørdag
11.48
AB
Herrer
U10
U10 drenge 5-mands (08) 2-Efterårsserie 19/8 • Pulje 2, 2 baner
Gladsaxe Stadion
Bane 2
Virum-Sorgenfri BK
Gladsaxe Stadion
Bane 2
19.
lørdag
12.00
Espergærde IF
Herrer
Senior
Serie 3 • Pulje 2
Mørdrup Idrætsanlæg
Virum-Sorgenfri BK
Mørdrup Idrætsanlæg
19.
lørdag
12.06
Virum-Sorgenfri BK
Herrer
U10
U10 dr 5-mands (08) beg.-Efterårsserie 19/8 • Pulje 2
Nødebo Stadion
Bagsværd BK
Nødebo Stadion
19.
lørdag
12.42
Nødebo IF
Herrer
U10
U10 dr 5-mands (08) beg.-Efterårsserie 19/8 • Pulje 2
Nødebo Stadion
Virum-Sorgenfri BK
Nødebo Stadion
19.
lørdag
13.00
Virum-Sorgenfri BK
Herrer
U14
U14 Drenge 1 (04) Efterår • Pulje 1
Virum Stadion
Lynge-Uggeløse IF
Virum Stadion
19.
lørdag
13.00
Virum-Sorgenfri
Herrer
Senior
Herre-DS • Pulje 2
Virum Stadion
Tårnby Stadion Opv.
AB Tårnby
Virum Stadion
Tårnby Stadion Opv.
20.
søndag
10.00
Lundtofte Boldklub
Omklædning 1
Herrer
U12
U12 Drenge 2 8-mands (06) Efterår • Pulje 4
Lundtofte Idrætsplads
Den Grønne (3)
Virum-Sorgenfri BK
Omklædning 2
Lundtofte Idrætsplads
Den Grønne (3)
20.
søndag
10.30
Hareskov IF
Kvinder
U14
U14 Piger 8-mands 1 (04) Efterår • Pulje 1
Birkevang
Virum-Sorgenfri BK
Birkevang
20.
søndag
10.30
Virum-Sorgenfri BK
Herrer
U11
U11 Drenge 2 8-mands (07) Efterår • Pulje 3
Virum Stadion
FC Holte
Virum Stadion
20.
søndag
11.00
Måløv BK
Herrer
U13
U13 Drenge 8-mands 1 (05) Efterår • Pulje 2
Måløv Idrætspark
Virum-Sorgenfri BK
Måløv Idrætspark
20.
søndag
11.45
Team Vest (VIF/HIC)
Kvinder
U16
U16 Piger 1 (02) Efterår • Pulje 1
Herstedøster Stadion
Virum-Sorgenfri BK
Herstedøster Stadion
20.
søndag
14.00
Virum-Sorgenfri BK
Herrer
Senior
Serie 4 • Pulje 3
Virum Stadion
FC Rudersdal
Virum Stadion
20.
søndag
14.00
Virum-Sorgenfri BK
Herrer
U12
U12 Drenge 1 8-mands (06) Efterår • Pulje 1
Virum Stadion
BSV af 2016
Virum Stadion
21.
mandag
18.00
Virum-Sorgenfri BK
Kvinder
U11
U11 Piger 2 8-mands (07) Efterår • Pulje 2
Virum Stadion
LSF
Virum Stadion
21.
mandag
19.00
LSF (2)
Herrer
M+32
8-M+32 (Old boys) 1 - Efterår • Pulje 1
Ledøje Idrætscenter
Virum-Sorgenfri BK
Ledøje Idrætscenter
22.
tirsdag
18.30
Brønshøj BK (2)
Omklædning 2
Herrer
U13
Ungdomspokalen U13 Drenge 8:8 (05) 17/18 • Pulje 1
Tingbjerg I P
7mands 2
Virum-Sorgenfri BK (1)
Omklædning 5
Tingbjerg I P
7mands 2
22.
tirsdag
18.30
Virum-Sorgenfri
Herrer
Senior
Herre-DS • Pulje 2
Virum Stadion
Fremad Valby
Virum Stadion
22.
tirsdag
19.30
Virum-Sorgenfri BK
Herrer
M+40
M+40 (Veteran) 1 • Pulje 1
Virum Stadion
Snekkersten IF
Virum Stadion
23.
onsdag
18.00
Virum-Sorgenfri BK
Herrer
U12
U12 Drenge 4 begyndere 8-mands (06) Efterår • Pulje 2
Virum Stadion
Brede IF
Virum Stadion
23.
onsdag
18.00
Vallensbæk IF
Kvinder
U11
U11 Piger 2 8-mands (07) Efterår • Pulje 2
Vallensbæk Idrætscenter
Virum-Sorgenfri BK
Vallensbæk Idrætscenter
23.
onsdag
19.00
Rosenhøj BK
Herrer
U12
U12 Drenge 1 8-mands (06) Efterår • Pulje 1
Avedøre Stadion
Virum-Sorgenfri BK
Avedøre Stadion
23.
onsdag
19.00
Virum-Sorgenfri BK (1)
Herrer
U16
Ungdomspokal U16 Drenge (02) 17/18 • P1
Virumgård kunstgræsbane
FA 2000 (Øst)
Virumgård kunstgræsbane
25.
fredag
18.00
Virum-Sorgenfri BK
Herrer
U19
U19 Drenge Mester (99-00) Efterår • Pulje 1
Virum Stadion
Allerød Fodbold Klub
Virum Stadion
25.
fredag
18.00
Virum-Sorgenfri BK
Herrer
U17
U17 Drenge 3 (01) Efterår • Pulje 2
Virum Stadion
Hareskov IF
Virum Stadion
25.
fredag
18.30
IF Skjold Birkerød
Herrer
U14
U14 Drenge 1 (04) Efterår • Pulje 1
Birkerød Stadion
Virum-Sorgenfri BK
Birkerød Stadion

Nyheder fra DBU

Nyheder fra DBU Sjælland