Menu

Æresmedlem og VSB-legende Bent Frederiksen er død

image
13. januar 2023 kl. 15:03
Æresmedlem og VSB-legende Bent Frederiksen afgik onsdag d. 12/1 ved døden. Bent blev 95 år gammel.

Æresmedlem og VSB-legende Bent Frederiksen afgik onsdag d. 12/1 ved døden. Bent blev 95 år gammel.

I VSBs 100 års jubilæumsbog beskrev Jakob Andreassen (æresmedlem) bl.a. Bent

Frederiksen og hans enorme arbejde for klubben sådan her:

“Bent begyndte i Virum-Sorgenfri som aktiv på seniorholdet og blev senere old boys-spiller. Han var hurtig på fødderne, havde fint overblik på midtbanen, men fysikken var ikke prangende. Så Bent stoppede som aktiv og koncentrerede sig i stedet om trænergerningen. Her begyndte han med en talentfuld drenge-årgang (12-14 år), som kom helt til finalen om sjællandsmesterskabet, hvor drengene tabte 2-3 til Herlev. Han fulgte årgangen hele vejen op til seniorafdelingen, hvor flere af hans drenge kom på førsteholdet. Andre gjorde han så dygtige, at de undervejs skiftede til AB.

Som leder var Bent allerede i 1960 blevet valgt ind i klubbens bestyrelse som ungdomsleder, en post han bestred helt frem til 1975. Han fortsatte yderligere 17 år i bestyrelsen som herreseniorleder frem til 1992. Herefter fortsatte han som holdleder på klubbens 1.herreseniorhold, et hverv han havde bestridt siden starten af 1980'erne sideløbende med sin periode i bestyrelsen. Bent har i disse år vasket tusindvis af sæt spillertøj og serveret spandevis af te til både VSB og modstanderne i pausen, en te, som hans kone Tove troligt lavede hver weekend, for i tiden som holdleder for førsteholdet havde Bent opbakning fra hele familien.

Bent Frederiksen har fuldt fortjent modtaget et utal af anerkendelser for sin kæmpe, uegennyttige indsats. Han blev i 1974 tildelt Lyngby-Taarbæks idrætslederpris, SBU's Æresnål i 1981,

Danmarks Idræts Forbunds æresnål i 1988 og Leo Danins rejselegat fra SBU i 1990. Bent blev udnævnt til æresmedlem af Virum-Sorgenfri Boldklub i forbindelse med klubbens 60 års jubilæum i 1981. Herudover blev han i 1995 udnævnt til årets VSB’er.”

Bents kone Tove gik bort d. 24. december - 19 dage før Bent. Tove og Bent var gift i 74 år.

VSB takker Bent for det enorme arbejde han har gjort for vores klub.

Bent vil blive savnet på Kaplevej.

Æret være hans minde.

Klubnyt 16. marts kl. 14:53
FODBOLDOPSTART FOR ÅRGANG 2019 D. 4. maj er der første træningsdag for den nye årgang 2019
Klubnyt
13. januar kl. 15:03 Æresmedlem og VSB-legende Bent Frederiksen er død
Klubnyt
03. januar kl. 15:05 Lundtoftestævne 2023 - foreløbig deltagerliste 3/1
Klubnyt
21. december kl. 13:40 God jul og godt nytår!
Klubnyt
21. december kl. 12:04 Lundtoftestævne 2023 - foreløbig deltagerliste